29 Mart 2013 Cuma

Sinop'un Gezilecek Yerleri


SİNOP'TA NE YAPILIR..

Tarih ve Doğa harikası Karadeniz’in incisi Sinop İlinde Deniz Orman, ve Göl’ün bir arada olduğu Sarıkum Mevkii I. Derece doğal sit alanı ilan edilmiş olup, mutlaka görülmesi gereken Doğa Harikası bir yerdir. Büyük bir doğal liman oluşundan dolayı tarih boyunca deniz ticaretinde önemli bir yere sahip olan SİNOP Limanının iç ve dış bölümlerini oluşturan Karakum ve Sarıkum Sahilleri her türlü rüzgara karşı alternatifi olan plajlarla dolu olup, dünyada eşine az rastlanan koyları, fiyortları görmeniz mümkündür.

Sinop’un benzersiz güzelliklerini görmek istiyorsanız;
Sinop’tan başlayarak Akliman, Hamsilos Koyu, İnceburun, Sarıkum, Ayancık İnaltı Mağarası, Akgöl, Boyabat Kaya Mezarları, Boyabat Evleri ve Boyabat Kalesi ile Dranaz Soğuksu mevkiinden geçip, Erfelek Tatlıca Takım Şelalelerini de görerek tekrar Sinop’a ulaşabilirsiniz.
Sinop’un güzellikleri bunlarla bitmiyor.

Yaz aylarında Sinop’un bütün sahillerinde denize girebilir, Turistik tesislerinden, ayrıca Orman Bakanlığının Millî Park piknik alanlarından da rahatlıkla yararlanabilirsiniz.
Sinop’u daha iyi tanımak için, şehir merkezindeki Müze ve bahçesinde bulunan Serapis Mabedi, Eski Sinop Cezaevi ( Sinop Kalesi ), Pervane Medresesi , Paşa Tabyaları , Aiaaddin camii ve birçok Selçuklu ve Osmanlı eserlerini ayrıca görmeniz gerekiyor.

Mutlaka Sinop’un Ünlü Nokulunu ( Cevizli,Kıymalı,Üzümlü,Patatesli,Ispanaklı Nokul ) , İçi Etli Hamurunu ( Sinop Mantısı ), İçli Tavasını, Güzel Taze Günlük Balıklarından, Mamalikasını, Sinop Simidini, Katlamasını, Sinop Kestanesini yemeden dönmeyin pişman olursunuz.